9---anye-vyAkaraNa-sambaddha-viShayAH/11---preraNArthe-Nic---paricayaH: Difference between revisions
9---anye-vyAkaraNa-sambaddha-viShayAH/11---preraNArthe-Nic---paricayaH (view source)
Revision as of 09:37, 22 May 2021
, 3 years agoRefer to excel workplan
Rajagopalan (talk | contribs) (copying work in progress) |
Rajagopalan (talk | contribs) (Refer to excel workplan) |
||
Line 408:
प्रयोज्यकर्मण्यन्येषां ण्यन्तानां लादयो मताः ||
(अग्रे सूचना संस्कृतभारत्याः कारकपुस्तकात् प्रदर्श्यते |)
<font size="4"><br /></font>
कथनस्य अर्थः एवम्— अण्यन्तावस्थायां यः कर्ता स एव ण्यन्तावस्थायां प्रयोज्यकर्म | यथा, छात्रः श्लोकार्थं बोधति | गुरुः छात्रं श्लोकार्थं बोधयति | द्वितीयवाक्ये छात्रः प्रयोज्यकर्म | कर्मणिप्रयोगे बुद्ध्यर्थकस्य भक्षार्थकस्य शब्दकर्मकाणां च प्रयोज्ये कर्मणि प्रधानकर्मणि वा लकारः | एतान् त्रीन् विहाय अन्येषां प्रयोज्ये कर्मणि एव लकारः | उदाहरणानि अधः—
{| class="wikitable"
|<
|<
|-
|<
|<
|-
|<
|<
|-
|<
|<
|-
|<
|<
|-
|<
|<
|-
|<
|<
|-
|<
|<
|-
|<
|<
|-
|<
|<
|}
<small>Ċ [https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxzYW1za3JpdGF2eWFrYXJhbmFtfGd4OjUzMzYyOTMwZDhjODlhYzM p.1.pdf] (3423k) Swarup Bhai, Jun 28, 2014, 6:33 PM
Ċ [https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxzYW1za3JpdGF2eWFrYXJhbmFtfGd4OjUzYjE2OGI5NGNlMWMyZjc p.2.pdf] (2830k) Swarup Bhai, Jun 28, 2014, 6:33 PM v.1 ď▼
Ċ [https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxzYW1za3JpdGF2eWFrYXJhbmFtfGd4OjNjOTYzYjJjMTA5NjU1M2I p.3.pdf] (3138k) Swarup Bhai, Jun 28, 2014, 6:33 PM v.1 ď▼
▲<small>Ċ [https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxzYW1za3JpdGF2eWFrYXJhbmFtfGd4OjUzYjE2OGI5NGNlMWMyZjc p.2.pdf] (2830k) Swarup Bhai, Jun 28, 2014, 6:33 PM v.1 ď</small>
▲<small>Ċ [https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxzYW1za3JpdGF2eWFrYXJhbmFtfGd4OjNjOTYzYjJjMTA5NjU1M2I p.3.pdf] (3138k) Swarup Bhai, Jun 28, 2014, 6:33 PM v.1 ď</small>
<small>Ċ [https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxzYW1za3JpdGF2eWFrYXJhbmFtfGd4OjNlMTEwNWJiMjRiOGRmMmI p.4.pdf] (2946k) Swarup Bhai, Jun 28, 2014, 6:33 PM v.1 ď</small>
<small>Ċ [https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxzYW1za3JpdGF2eWFrYXJhbmFtfGd4OjQ2OWM1ZTJlZjYyNTY1ZTQ p.5.pdf] (2090k) Swarup Bhai, Jun 28, 2014, 6:33 PM v.1 ď</small>
<small>Ċ [https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxzYW1za3JpdGF2eWFrYXJhbmFtfGd4OjIwNTk1MjE3NjZkZDU1Mw p.6.pdf] (2356k) Swarup Bhai, Jun 28, 2014, 6:33 PM v.1 ď</small>
<small>Ċ [https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxzYW1za3JpdGF2eWFrYXJhbmFtfGd4OjcxYTI3ZWYwNGU5NGQyNzU p.7.pdf] (2755k) Swarup Bhai, Jun 28, 2014, 6:34 PM v.1 ď</small>
<small>Ċ [https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxzYW1za3JpdGF2eWFrYXJhbmFtfGd4OjM4MGVjYzIyYTVlYjU3NGU p.8.pdf] (1162k) Swarup Bhai, Jun 28, 2014, 6:34 PM v.1 ď</small>
<small>Ċ [https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxzYW1za3JpdGF2eWFrYXJhbmFtfGd4OjQyYTcxNWExODE1ODQ2MWQ प्रेरणार्थे णिच् - परिचयः.pdf] (76k) Swarup Bhai, Mar 31, 2019, 4:02 PM v.1 ď</small>
Swarup – June 2014 (Updated Sept 2018)
<nowiki>---------------------------------</nowiki>
|